2018. május 26., szombat

A' nyavalás szabókrul, s a' kutya czipészekrül.




Lássátok, kedves feleim, s testvéreim az Úrban, e világ Isten ege alatt, beh gyönyörű es. Folyvást újul, s változik, minthogy a' Nap es fekél napkeleten s lenyugoszik napnyugaton estve, csak hogy másnapra kelvén újfent kezdje sétáját az ég boltján. S hasonlóképp változnak az évszakok es, a' búza kihajt, majd szárba szökik, hogy végül kenyeret adjék a' nép szájába. A' nemesember kardja es izzó vasdarab vala, most szépen tündököl, s majd ha a' rozsda marja, újat veret az emberfia a' kováccsal. Vannak azonban, kedves feleim, gondolám a' mai nappal, egynehány dolgok, melyeknek jobb volna biz úgy maradni, ahogy valának. Mint a' szabók, a' czipészek, s a' viselet, melyet készítenek.


Azért es gyújta világot elmémben e gondolat, s azért es ragadék pennát így az estve küszöbén, hogy felrójam nektek tanulságul, mert délnek előtte, biza, vásárban voltam.

Tevék eféleképp mégpenileg abból kifolyólag, hogy a' grófi ruhatár imitt-amott megkopott már, s hogy egy nemesúrnak a' belbecs mellett a kűlcsínre is adnia kell, mégse jelehetek meg a' szalonokban, mint valami lelenc, ki a' lovakkal aluszik.
Gondolám, vásározok egy új pantallót, egy ümögöt, s hogy lábbelimet is megevé a nyü, hát biz abból es egy párat. 

Nem es kőne, hogy efféle művelet gondot okozzék, hisz rendes, becsületes szabók tudják, hogy a' nemesúr, ha csengő pénzt ad valamiért, akkor azt biz használni es fogja, s akarja. Mégpedig minnél tovább, hisz a' pénz még a grófi uradalmakban se a' lucernaföldön terem, s férfiembernek van jobb elfoglaltsága es, mint hogy minden fertályévben holmi kelmék után rohangáljék. Az efféle időtöltést meghagyja az asszonyfélének. Így tehát, rendes szabó olyan ruhát készít, mely egyszerű, díszítésében visszafogott, jól viseli a' használatot, s mégis úgy áll az emberfián, mint Péter apostolon a glória. 

Nosza, fel is kerekedék a' reggeli ima s testgyakorlás után, beügeték a' városba, hogy dolgom után nézzek. Egy nagy vásárcsarnok mellett kötém ki pej kancámat, gondolván, itt biza minden meg lesz egy helyütt, mire szükségem lehet. Elsőként es betérék a' czipészhez. De bárhogy erőltetém szemeimet, nem láték afféle lábbelit, milyenhez szokva volnék, mely a' kikeleti vizeket, a' nyári port, az őszi sarat, s a' kopogós telet es állja. Elébe toppanék hát egy inasjánynak, felrántám pantallóm szárát, hogy lássa nyűtt, de erős csizmámat, s kérdém tőle, hogy hát, efféle nincs-e? "Csak télen"-morrantá oda amúgy foghíjjról, s rohant vala es tovább, mintha tűvel szúrkálnák. Sej, az ángyod kutya mindenit-gondolám-ha az én udvaromban szolgánlál, hamar megtudnád, mi az a' mogyorópálca. No de sebaj, körbenézék hát, tán akad gusztusomra való. Azonban mindenütt csak afféle félczipők, meg egyéb városi mitugrászoknak való bogárkergetők valának. Átballagtam vala a' szembeni vargához, de ott se lőn jobb. Csupa inasmunka, mely csillog ugyan, mint a' tücsök háta eső után, de amint kezébe veszi az emberfia, érzi, hogy ez biza pókhálóból van, s az első eső lemossa a' lábról. Próba-szerencse, betérék még egy szatócsüzletbe, de itt sem levék vidámabb, megint csak efféle városi topánok fogadának, igaz ugyan, némelyest erősebbek, de annyi aranyat kére értük a szatócs, hogy azon két lovat es vehetnék.

Hát ha így, akkor így. Utána járok-gondolám-a pantalló, meg az ümög dolgának. Betérék a' szabóhoz. S láss csodát:az ebugatta! Kódisok elhányt gönceit bocsátá portékába! Szakadt pantallók, likas térddel, rongyos üleppel, hogy mindefelé a férc áll belőlük! Hogy nem kergeté még szét a közönség ezt a kutya szabót, inasaival együtt, nem értem. De a' népek csak nézgelődének, vásározgatának, minta a' világon legnagyobb rendben volna, hogy rongyok lógnak a' fogasokról, drága aranyért. Node, azért a' nyakasság meghozá arany gyümölcsét, s a' szabóság nagy vala, így addig-addig fösztörgetém a gönczöket, míg találék megfelelőt, mit még senki se visele, s kilovagolhatok benne Isten napvilágára anélkül, hogy a' béresek összesúgnának a' hátam megett. 

Hanem, a' csizma dóga még nem vala rendben. Visszatérék hát a' legelső cipészhez, s átforgatám még egyszer portékáját, tán szerencsével járok itt es. De akárhogy gönygyölítem, akárhogy forgatom, csak efféle harmatbélésű, elsőbálosnak való ócskaságok kerülének elő. Azonban, nem vala mindhiába, hogy barboncás deák koromban töltének fejembe némi számvetést, megverém a' csizmám szárát, s mondám: ott eszi a fenye. Sokat igazán nem kér érte a' czipész,s ha csak aratásig, vagy szüretig bírja es, lesz még annyi aranyam, hogy újat vásároljak, s addig es, legalább van miben Istenhozzádot mondani a kisasszonyoknak. Télen peniglen vásárlok majdan valamiféle rendes portékát, tán bizony rögtön kettőt. Ezért az asztalra csapám a' pár aranyat, megpödrém bajszomat, s azt se mondám, befölhősült, kiballagék a vásárcsarnokból, s hazatérék a kihelyezett rezidenciára.

Így hát, kedves feleim, s testvéreim az Úrban, azt mondom néktek, ferdén áll a világ dolga, ami a hacukát illeti. Elmúltak vala azok az idők, mikor az emberfia az aranyért portékát kapott vala, s nem csak tréfát. Arra kérlek hát titeket evvégett, ha valaméktek ismer még becsületes ruhakészítőt, ki a' hacukába lelkét is beleteszi, adjátok tudtomra. Küldjetek róla postagalambot, megétetem, s visszaerisztem, s mint tudjátok, egy nemesúr nem feledi a szívességet.

Addig is maradok tisztelettel:

Vargha gróf, Vargária örököse, s helytartója a kihelyezett részeken.

Kelt: Bécsnek császári városában, a' Dunának szigetin, Vargária kihelyezett helytartóságán, lámpaoltáskor.








2018. május 24., csütörtök

Adatfélelem




Kedves testvérkéim a zűrben, rádiónéző gyerekek, fiúk és lányok, uraim és vaskohászok, meg a Misike ott a sarokban! Közhírré tétetik! Tudjátok vagy sem, de kettőezertiznnyóc május huszonötödikétől, azaz egész pontosan holnaptól, életbe lép az új EU-s adatvédelmi törvény. 
Nekem pedig sikerült a napokban összeülnöm a témával. Nem teljesen hobbiból, inkább mert a cégem tolta az agyunkba az infót, de most elkezdett érdekelni is. És minél inkább érdekel, annál inkább hull a hó. Vagyis, egyre inkább az az érzetem, hogy ahogy népünk és nemzetünk nagy költője és prominens személyisége, Gáspár Győző, avagy Győzike mondta egy híres beszédében:
"More, ebbű baj lesz!"


Kezdjük az elején. EU-s adatvédelmi törvény. Ebből a kifejezésből mindjárt kiszűrhetünk három dolgot, ha kicsit odafigyelünk. Egy: valakinek adatokat kell megvédenie valakitől. Eddig oké. Kettő: az egész ejurópaiunijóra vonatkozik. IIiigen, Szittyaföldre is. Három: törvény, tehát k*rvára muszáj lesz. 

No, eddig jók vagyunk. Menjünk tovább. Az alapján, ami morzsákat összeszedtem az elmúlt napokban, a történet arról szól, hogy ha valaki hivatalosan dolgozik valahol (tehát nem feketemunkás), akkor bármilyen adat kerül a kezébe bárkiről, ami az adott bárki személyére utalhat, akkor azt nem adhatja ki harmadik személynek. 

No figyelj, visszük tovább. Ez ilyen elemzős blogbejegyzés lesz. Mi az, hogy valaki hivatalosan dolgozik valahol? Az az, hogy egy cégnek az alkalmazottja, vagy van egy cége. Mi az, hogy egy adat az egy adott személyre utalhat? Minden. Név, lakcím, cipőméret, vércsoport, szexuális szokások, vallás, hajszín, rorschach teszt-eredmények, politikai hozzáállás, bélműködés sebessége, feleségek száma, IQ, testtömeg-index, életkor, pattanások száma a hátsó fertályon. Oké. Ki a harmadik személy? Bárki, aki nem az adott céghez tartozik, vagy az adott cégen belül nincs jogosultsága az említett adatokhoz való hozzáférésre. 

Tehát, ahhoz, hogy továbbadhassam az infókat, vagy külön engedély kell, vagy -ez egy kivételes eset-az információk továbbadása nagyobb súllyal esik a latba, mint a törvény, tehát pl az illető élete múlik rajta. 

No kérem. Ez eddig alapvetően egy üdvözlendő dolog. Hiszen, legyünk őszinték, volt ebből már pár balhé. Jómagam is körülvettem magam mindenféle digitális pajzsokkal, mert kezdett az agyamra menni, hogy ha bemenek a sarki ABC-be egy balatonszeletért, akkor a következő automatikusan feldobott youtube-videóm egy balatonszelet-reklám, az ímélpostafiókomban balatoni apartmanokat reklámozó spameket kapok, a sarki ABC melletti konditerem szerint több mozgásra lenne szükségem és a google fordító a "szeret" szót automatikusan átírja "szelet"-re.

És most jön az a rész, ahol kérdezek. A törvényről. Legalábbis az alapján, amit az elmúlt napokban felfogtam. Vannak konkrét , egyértelműen lefektetett előírások, definíciók és tételesen felsorolt tényezők? Nem, nincsenek, vagy nem tudom. Van türelmi/átállási idő? Nincs. Felkészültek a cégek az átállásra (beleértve a sajátomat is)? Nem. Megkönnyíti a munkát az új törvény? Nem. Jobbá teszi a világot az új törvény? Nem tudom. Kihágás esetén a büntetés mértéke leszabályozott? Igen. Durva? Igen. A cég büntethető? Igen. Az alkalmazott büntethető?
 Igen.

No és nekem itt kezdődik a probléma. Lehet, hogy teljesen rossz sínen vagyok és egyszerűen nem ástam bele magam kellő mélységben a témába, de olyan benyomásom támadt, hogy hoztak egy tesséklássék törvényt, különösebb segédlet, mankó és kapaszkodó nékül, viszont aki nem tartja be, az bizony meg lesz. A történet duplán is érint, egyfelől mert egy cég alkalmazottja vagyok, másfelől, mert van mellékállásban egy icipci, ámde világuralomra törő cégem. És most olvassátok vissza az előző frázis utolsó mondatait. Igen, hogy a nyúl hágja meg, az EU-s adatvédelmi törvény alapján mind a cég, mind a dolgozó büntethető. És a legtöbb cég most, a finisben kezd el kapkodni, hogy hujjuj, ezzel foglalkozni kellett volna (beleértve a sajátomat is. Legalábbis ahol alkalmazott vagyok.)

A büntetés mértéke a következő: Cég esetében maximum húsz millió euró, vagy az éves bevétel 4%-a. Magánszemély esetében maximum ötvenezer euró. 

Most pedig kezdek egy új bejegyzést. Egyfelől, mert adok némi időt, hogy lecsapódjanak bennetek az eddigi infók, másfelől, mert megjött a pizzám. Szóval, elmondom az aggályaimat. Az a benyomásom, hogy ez (megint) egy olyan határozat, amit azért hoztak, hogy a nagy cégek ne cseszhessenek ki a kisemberrel, ellenben pont az ellenkezője lesz a vége. Mert. Ha a Google-t (az egyik legnagyobb adathalászt) megbüntetik húszmilla ojróra, vagy a bevételének 4%ára, akkor a cég pont von egyet a virtuális vállán, és legfeljebb annyi történik, hogy egy hétig cikkeznek erről az újságok. Ha engem megbüntetnének 50000 örzsire, akkor halászó-vadászó-gyűjtögető életmódot kellene folytatnunk Kutya Úrral életünk végéig. Továbbá. Mint alkalmazott, ez olyan helyzeteket teremt számomra, ahol nincsenek egyértelmű információim, viszont a felelősség az enyém. Továbbá, erősen balfék szituációkat. Most jönnek a példák. A projektben, ahol dolgozom, eddig az embereket a különböző listákon név és TAJ-szám megadásával azonosítottuk. Namost, a TAJ-számot mostantól nem lehet felvezetni a listákra, nehogy egy harmadik személy (másik tanuló) meglássa. A projektben úgy saccra tizenkét Mohhamed Alink van. Hajrá. Másik példa, a pénisz másik végéről, azaz a saját cégemből. Ez a pichányi magánvállalkozás egy szerencsés véletlen során előrébb tart a témában, mint a nagy cég, ahol alakalmazott vagyok. Ez azért van, mert összebarátkoztam egy palival, akiről idővel kiderült, hogy pont a digitális adatvédelem a szakterülete. Így hát segített helyrepofozni a honlapomat. Ennek során kiderült némi cigányság. A honlapomon van egy facebook-link. Ugye. Ez a cégem facebook oldalára irányít át. Ugye. Ez a link adatokat gyűjt (nyugi, under consctruction). Ugye. Nem, nem én személy szerint, nem is a cégem. Hanem a facebook. Az én honlapomon keresztül, csak mert ott van a link. Kinek a felelőssége ez? Elméletileg vagy gyakorlatilag? Nos, gyakorlatilag az enyém. Elméletileg a facebooké ugyan, de most képzeljétek el a szituációt, hogy én talpas parasztgyerek a nullszaldó közelében játszó vállalkozásommal megpróbálok ráírni Zuckerberg öcsire, hogy te Márk, a kutya rúgja meg, csinálj már valamit ezzel a fostos linkkel, jó?

Értitek, mi a bajom az egésszel? Nem? 
Úgyis jóvan. Még én se teljesen. Csak el ne mondjátok senkinek, mert feljelentelek a francba, azt fizethetitek az ötvenezer ojrót. Persze nem nekem. De az már egy másik mese.

Legyetek jók és csendesek.

Vivát demokrácia. 






2018. május 1., kedd

Tutnix




A tutnix, kérem, hogy így gyorsan és koppanósan elmagyarázzam a címet, az a kutya, amelyiknek a gazdáját jól p*csán kellene  rúgni. Sógoréknál a tutnix (tut Nichts=nem csinál semmit, értsd, nem bánt) egy amolyan szállóige lett. Még ilyen feliratú mellhám is van. Csak az a gond, hogy a szállóigében ezt ironikusan értik.



Osztrákék nemzetkarakterének van egy komoly hátulütője, mindamellett, hogy sok jó oldala is. A népeket errefelé általában úgy nevelik, hogy mire elérik a közel felnőtt kort, szent meggyőződésük lesz, hogy ők úgy általában mindent jobban tudnak a világon mindenki másnál. Ez persze egy általánosítás, méghozzá csúnya, de sajna elég nagy számban megfigyelhető ez a jelenség. És ez akkor okozhat problémát, ha az adott ember (mint ahogy ez is gyakran előfordul) túlértékeli magát, a tudását, a képességeit. No, ez kicsit így van az osztrák kutyatartókkal is. Meglehetősen sok önjelölt Cézármilán van köztük, akik a kutyá(i)kat, abban a tudatban, hogy azok teljesen kontroll alatt vannak, teljes kontroll nélkül sétáltatják. Volt már ilyenből több tengelyakasztásom, például mikor előre szóltam az egyértelműen támadó szándékkal közeledő kutya gazdájának, hogy illene megfogni a jószágot, majd miután a "tutnix" mondat után a tutnixet fel kellett rúgnom, hogy ugyan ne akarjon már mindenáron verekedni Árnyékkal, akkor még el is kellett magyaráznom okosgazdinak, hogy ez most miért volt. Szóval, az ilyen okosok miatt lett a tutnix elnevezés. 

No, ma megint belenyúltunk. Ugyi új kecó, új környék, felfedező mód. Mondta valaki tegnap, hogy van itt egy kutyastrand kontra kutyafuttató. No mondom, reggel meglessük. Hát tényleg van, szép nagy terület, dunapart, minden mi szemszájnak és kutyának ingere. Ja, meg egy kocsma. Rakat nép a kocsmánál, meg egy rakat kutya, de valami tizenöt. Már hallani lehetett valami egymásra acsarkodó morgást a csoportból. Kicsit sasoltam a népeket, hogy látják-e, hogy be akarunk jönni a kapun, de hogy nem reagáltak, gondoltam itt ez így megy. Minden jobb érzésem ellenére léptem be Kutya Úrral, majd kábé egy perccel később pont annyi időm maradt, a verekedés kirobbanását megakadályozandó, hogy Árnyékot kikaptam a három épp nekimenni készülő tutnix közül, kivágtam a kapun és becsaptam mögötte. Aztán én ittam meg a levét a történetnek, mert Árnyék nem az a méret, akit csak úgy ki lehet hajítani bárhonnan, szóval ha nem akartam volna kicsit heroizálni a dolgot, akkor az igazsághoz híven azt írtam volna, hogy kiestünk a kapun. Ami azért érintett kellemetlenül, mert lévén hogy Kutya Urat fogtam két kézzel, térdre érkeztem, ami a sóderes-aprókavicsos úton, főleg rövidnadrágban nem egészséges. (Konkrétan úgy nézek ki, mint akit térden lőttek egy sajtreszelővel keresztezett sörétespuskával.)

Na jó mondom, akkor ezt ma hanyagoljuk, esetleg holnap teszek vele még egy próbát. Talán ha nincs ünnepnap, nem lesznek ennyien. Közben eszembe jutott, hogy hé, én fenn vagyok egy bécsi kutyás fórumon. Beírtam hát, hogy mi történt, és megkérdeztem, hogy mik a tapasztalatok a hellyel kapcsolatban. 

No, erre a kommentáradatra nem számítottam. Szerintem még mindig írják. Néhány elenyészően kevés "Jó az", vagy "Nálam minden oké volt" véleménytől eltekintve az elsöprő többség véleménye szerint: ne   menj    oda!

Na mondom, ez egy kutyazónánál igen remek. 
Aztán szépen sorba leírták, hogy kivel mi történt és a közel egybehangzó vélemény szerint ez egy igazi, klassz, tutnixzóna. A környékbeli alkoholisták beülnek a kocsmába, azt amíg berúgnak, pont letojják, hogy a kutyáik mit csinálnak. Voltak elképesztően durva sztorik is, a csavarhúzóval megszúrt kutyáig bezárólag. Mindenesetre meggyőztek, asszem hanyagolom....

Keresünk valami tutnixmentes környéket. Valaki ajánlotta is, hogy tud egyet, akár el is kísér. Lehet hétvégén meglesem. Amúgy meg pont kellemesen elbóklászunk mink itt a szép csendes környéken. 

Most komolyan...itt sógoréknál van egy olyan, hogy "kutyajogosítvány", bizonyos fajtákra. (Mármint, ugye, ezt nem a kutyának kell letennie, hanem a gazdának a kutyával.) Többen javasolták már, hogy általánosan be kéne vezetni. Lehet nem volna hülyeség.

Mert ugye a tutnixek esetében általában nem a kutyával van a gond....

Csak az naaaagy naaaagy egó ne volna....

Nade. Tanulság megvan, és továbbra is elkerüljük tutnixékat. Amúgy oké minden, klassz a hely. Nem kicsit. Végezetül, csak hogy irigykedjetek egy csöppet, megmutatom, épp hogy blogolok :D
Legyetek jók és okosak!